Menu

Dane kontaktowe

Publiczna Szkoła Podstawowa
w Iwowem

Iwowe 140
08-412 Borowie
tel. (25) 6854176
e-mail:  spiwowe@poczta.onet.pl

Z kart historii

  • Obchody rocznicowe

„Pamięć w nas wiecznie trwa…”

„Pamięć w nas wiecznie trwa…

76 rocznica tragicznych wydarzeń z 1944 r. to nie tylko hołd oddany niezłomnym bohaterom AK z czasów wojny i okupacji.  Jest również lekcją historii i patriotyzmu dla młodego pokolenia.

1 marca 2020 r. w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Szkole Podstawowej w Iwowem odbyła się uroczystość upamiętniająca tragiczne wydarzenia związane z Wielką wsypą.

76 rocznica pamiętnej zimy 1944 r. rozpoczęła się Mszą Świętą sprawowaną przez księdza Bogusława Wnuka - proboszcza parafii Latowicz w intencji poległych i pomordowanych żołnierzy AK Obwodu „Mewa – Kamień” oraz wszystkich zebranych na uroczystości.

Następnie p. dyrektor Jolanta Maszkiewicz przywitała zgromadzonych gości: rodzinę poległego Władysława Kosuta, kombatantów i świadków narodowej tragedii, przedstawicieli duchowieństwa, reprezentantów władz samorządowych z gminy Borowie i gminy Latowicz, poczty sztandarowe, dyrektorów zaprzyjaźnionych szkół i instytucji oraz nauczycieli, uczniów i rodziców.

Pod tablicą epitafijną znajdującą się w centrum szkoły złożone zostały kwiaty w dowód wdzięczności i pamięci o niezłomnych bohaterach. Prezes OSP w Iwowem Zbigniew Kopa został odznaczony przez Franciszka Zwierzyńskiego medalem za zasługi dla ZKRP i BWP.

Ważnym punktem programu była akademia zaprezentowana przez uczniów przygotowanych przez p. Monikę Baran, p. Bożenę Gajowniczek i p. Bożenę Lipińską poświęcona poległym w walce o wolność i niepodległość naszego kraju. W szczególny sposób „przywołano pamięcią mieszkańców wsi Iwowe – miejscowych bohaterów, którzy mimo brutalnych przesłuchiwań, tortur i poniżania nie zdradzili swojej ojczyzny”. Zaprezentowane przez uczniów wiersze i pieśni patriotyczne wywołały wielkie wzruszenie wśród publiczności, która długo oklaskiwała młodych artystów.

Po wystąpieniach zaproszonych gości pani dyrektor podziękowała wszystkim, którzy aktywnie włączyli się organizację uroczystości za pomoc, troskę, zaangażowanie i wsparcie oraz tym, którzy przybyli złożyć hołd poległym bohaterom tamtych dni.

Uroczystość zakończono wspólnym obiadem sponsorowanym przez wójta Gminy Borowie oraz słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców Szkoły Podstawowej w Iwowe

Opracowała: Monika Baran

Wróć

Odnośniki

Informacje kontaktowe

Publiczna Szkoła Podstawowa w Iwowem
Iwowe 140
08-412 Borowie

NIP: 826-18-71-382

[obiekt mapy] Lokalizacja Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwowem